BIZNES W TURCJI? CO TRZEBA WIEDZIEĆ NA START


Choć tylko 60{596ebfe1198cd2c3b2ddb49d218013256e0c1a3f6751c624cd5f4f82e36af846} Turków regularnie korzysta z internetu, to pod względem średniej szybkości połączenia mobilnego Turcja wyprzedza USA, Hong Kong czy Singapur.

Położona geograficznie, kulturowo i politycznie na styku Europy i Azji, Turcja, przy 80,02 miliona mieszkańców, należy do największych pod względem populacji rynków regionu. 20{596ebfe1198cd2c3b2ddb49d218013256e0c1a3f6751c624cd5f4f82e36af846} populacji zamieszkuje Istambuł, który klasyfikowany jest jako najludniejsze miasto Europy.

Czytaj więcej...

RUSZA STARTUP SESSION – WSPÓLNY PROJEKT SZKOŁY GŁÓWNEJ HANDLOWEJ I TO REFORGE


Cykl szkoleń dla liderów innowacji i młodych przedsiębiorców, Startup Session, ma na celu dostarczenie praktycznej wiedzy jak zbudować swój biznes. W programie znalazły się m. in. finansowanie przedsięwzięć, design thinking, customer development, marketing i PR dla startupów oraz zagadnienia ecommerce.

Inicjatorami projektu są Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Szkoły Głównej Handlowej oraz spółka To Reforge, polski company builder.

– Naszym celem jest budowanie społeczności przedsiębiorców poprzez edukację – komentuje Albert Tomaszewski, koordynator projektu po stronie SGH z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii. – Zależy nam na tym, aby studenci i absolwenci po opuszczeniu Alma Mater znali aktualne trendy w świecie startupów oraz wiedzieli jak finansować i skutecznie zarządzać własnym biznesem.

Czytaj więcej...

Rynek na start: Meksyk


Meksyk jest najszybciej rozwijającą się gospodarką internetową w Ameryce Środkowej i Południowej. Popularność internetu mobilnego oraz niemal stuprocentowy zasięg mediów społecznościowych czyni ten kraj szczególnie atrakcyjnym dla nowych biznesów i startupów.

Początkowo w Ameryce Łacińskiej dostęp do internetu postrzegany był jako luksus dla młodych zamożnych pracowników biurowych, ale to już przeszłość. Dzisiejsze wskaźniki pokazują, że dużą i dynamicznie rosnącą grupę użytkowników sieci stanowią gospodynie domowe, które przeszły od oglądania oper mydlanych w tradycyjnej telewizji do materiałów VOD i mediów społecznościowych. Co ciekawe, to meksykańscy Millenialsi wyznaczają krajowe trendy w internecie. Ta szeroka grupa (osoby urodzone pomiędzy 1981 a 2000 r.) stanowi jedną trzecią populacji kraju oraz 60{596ebfe1198cd2c3b2ddb49d218013256e0c1a3f6751c624cd5f4f82e36af846} aktywnych internautów.

Czytaj więcej...

Rynek na start: Indonezja


Indonezja otwiera autorski cykl infografik To Reforge poświęcony rynkom globalnym. Jego ideą jest dostarczenie w pigułce najważniejszych informacji o internecie w regionie.

Indonezja jest państwem wyspiarskim, położonym na 17 508 wyspach i niewątpliwie jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w Azji Południowo-Wschodniej. Z populacją ludności ponad 250 milionów stanowi największy kraj w regionie i 4. najludniejszy kraj na świecie, po Chinach, Indiach i USA, oraz 14. pod względem powierzchni.

Czytaj więcej...

Rusza Concept Hub – nowy program polskiego „company buildera” To Reforge


Zespoły zgłaszające się do Concept Hub mogą liczyć na grono ekspertów z różnych dziedzin, którzy przeprowadzą m. in. profesjonalną analizę koncepcji biznesowej, testy konsumenckie i przygotują projekt do rozwoju na rynku globalnym. Udział w programie jest bezpłatny. Najlepsze projekty mają możliwość dalszego rozwoju w ramach spółki To Reforge, budującej biznesy w 26 krajach świata.

To Reforge to polski przedstawiciel firm z sektora tzw. company builders, które zajmują się budowaniem od podstaw nowych biznesów. Zadaniem nowego programu spółki jest profesjonalna analiza zgłaszających się do niej zespołów i pomysłów. Twórcy zgłoszonych projektów biorą czynny udział w całym procesie, zyskując tym samym specjalistyczną wiedzę i praktyczne wskazówki.

Czytaj więcej...

Jak wyhodować jednorożca w Polsce? Sztuka tworzenia start-upów


Jedni szukają jednorożca, inni kopiują pomysły, które odniosły sukces, lub pozyskują z rynku najlepszych ludzi. Trzy filozofie budowania startupów, sprawdzone na Zachodzie, na pewno warto znać, ale niezależnie od nich trzeba pamiętać, że firmę tworzy się z ludźmi, dla ludzi i dzięki ludziom.

Amerykanie wierzą w jednorożce, więc ciągle ich szukają. Jak wiadomo, zwierzę to występuje niezmiernie rzadko, jeśli w ogóle istnieje… zatem i my poniekąd marzymy o znalezieniu jednorożca – czyli firmy wartej ponad 1 mld dolarów. Jednak aby to się spełniło, trzeba tworzyć biznesy, które mogą rozwijać się na dużą skalę. Można to robić na różne sposoby.

Czytaj więcej...

Telemedycyna szansą dla polskich startupów i służby zdrowia


Telemedycyna, czyli świadczenie usług medycznych na odległość z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, to gorący temat. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i wciąż nierozwiązanych problemów kolejek do specjalistów, telemedycyna ma szansę zmienić rynek ochrony zdrowia.

Niedawno wydawnictwo naukowe prestiżowego Massachusetts Institute of Technology ogłosiło konkurs na najbardziej przełomowe osiągnięcia osób poniżej 35. roku życia. Innowatorką Roku 2016 została Polka, Patrycja Wizińska-Socha. Doktorantka stworzyła prototyp Pregnabitu – przenośnego urządzenia pomiarowego, przypominającego elektroniczny ciśnieniomierz. Pozwala kobiecie w ciąży na monitorowanie akcji serca płodu, tętna matki oraz innych parametrów, przekazywanych bezprzewodowo do Centrum Monitoringu. Wszystko bez wychodzenia ciężarnej kobiety z domu.

Czytaj więcej...

Company builders, czyli fabryki innowacji


Coraz więcej młodych przedsiębiorców, zamiast przechodzić do funduszu inwestycyjnego, zwraca się do company builders – doświadczonych twórców firm, którzy pomagają budować startupy. Zjawisko przywędrowało z Doliny Krzemowej, a od niedawna rozwija się także w Polsce.

Company builders to, w skrócie, firmy budujące inne firmy. Niekiedy używa się innych określeń: venture builders, startup builders czy, mówiąc po polsku, fabryka lub studio startupów. Choć można zauważyć pewne subtelne różnice – jedni inwestują zasoby tylko we własne pomysły, inni zachęcają pomysłodawców z zewnątrz do wspólnego budowania biznesu – ogólnie chodzi o to samo: stworzenie rentownych przedsiębiorstw, umożliwiających finansowanie kolejnych pomysłów biznesowych.

Czytaj więcej...

Jak przyciągnąć pracowników do młodej firmy?


Stabilne zatrudnienie w korporacji czy rozwojowa, młoda firma? Czy startupy mają szansę wygrać z korporacjami wyścig o najlepszych pracowników?

Pracując w jednym z największych koncernów medialnych w Polsce, Ewa zarabiała dobrze, mogła liczyć na korporacyjne benefity. Wiedziała, czego się od niej wymaga. Pracowała od 9 do 17 (przynajmniej teoretycznie), codziennie stawiając się w nowoczesnym biurowcu na warszawskim Mordorze. Jednak po pewnym czasie brak elastyczności pracy i jej przewidywalność zaczęły ją nużyć…

Czytaj więcej...

To Reforge przekuwa pomysły w firmy


Na polskim rynku pojawiła się nowa inicjatywa skierowana do przedsiębiorców. To Reforge to firma budująca inne firmy (tzw. company builders). Łączy ona potencjał programu akceleracyjnego i funduszu zalążkowego, ale jej głównym celem jest budowa nowych firm przy udziale zespołu ekspertów.

– Nie chcemy pompować gotówki w gotowe już biznesy. Budujemy nowe firmy tworząc dla nich dedykowane zespoły – wyjaśnia zarządzający To Reforge Łukasz Krasnopolski. To Reforge stawia na eksperymenty biznesowe, tak by w krótkim czasie sprawdzić, czy dany biznes jest skalowalny i ma szansę na międzynarodowy rozwój.

Czytaj więcej...