BIZNES W TURCJI? CO TRZEBA WIEDZIEĆ NA START


Choć tylko 60% Turków regularnie korzysta z internetu, to pod względem średniej szybkości połączenia mobilnego Turcja wyprzedza USA, Hong Kong czy Singapur.

Położona geograficznie, kulturowo i politycznie na styku Europy i Azji, Turcja, przy 80,02 miliona mieszkańców, należy do największych pod względem populacji rynków regionu. 20% populacji zamieszkuje Istambuł, który klasyfikowany jest jako najludniejsze miasto Europy.

Według serwisu We Are Social, z internetu regularnie korzysta ok. 60% tureckiej populacji, zatem znacznie mniej niż wynosi regionalna średnia, z drugiej strony, przy przeszło 73 milionach zarejestrowanych kart sim, Turcja jest na czele wśród państw europejskich jeżeli chodzi o ilość używanych urządzeń mobilnych. Aż 61% krajowego ruchu internetowego generowane jest przez smartfony, przy światowej średniej wynoszącej 51%. Zwraca uwagę fakt, że pod względem średniej szybkości połączenia mobilnego (11,8 MBPS) Turcja wyprzedza wiele krajów wysoko rozwiniętych, w tym Stany Zjednoczone, Hong Kong czy Singapur.

Turkey

– Turcja to w dalszym ciągu rynek użytkownika internetu, który dopiero poznaje jego potencjał. Skutkuje to dużo większą barierą wprowadzenia nowych rozwiązań na ten rynek np. aplikacji edukacyjnych opartych o wideo połączenia i płatności online na androida – komentuje Magda Nojszewska, Head of Business w To Reforge, która wprowadziła właśnie na rynek Turecki aplikację AirSchool do nauki języka angielskiego dla początkujących. – Z drugiej strony, ci użytkownicy z Turcji, którzy korzystają z sieci, stosunkowo sprawnie radzą sobie z rozwiązaniami mobilnymi. Mamy tutaj zjawiska powolnej konwersji, ale jest ona i tak znacząco wyższa niż ta, znana w krajach, gdzie przez długi czas z internetu korzystano na komputerach stacjonarnych.

Ze względu na wahania koniunktury, Turecki rynek e-commerce od roku 2015 zanotował spadek wartości i obecnie wart jest 7,95 miliarda euro. Internauci zamawiają przede wszystkim odzież i sprzęt sportowy, korzystając z lokalnych wielobranżowych sklepów internetowych. Za zakupy najchętniej płacą za pośrednictwem platform PayU, Mobiamo, SanalPara i FanaPay.

Chociaż przemiany polityczne i społeczne ostatniej dekady negatywnie wpłynęły na postrzeganie stabilności środowiska inwestycyjnego w tym kraju, rynek usług on-line w dalszym ciągu przedstawia szeroki potencjał wzrostu.

Opracowanie: To Reforge
Źródła: Wearesocial.com, CIA – The World Factbook, ecommercenews.eu

Share :