Rynek na start: Indonezja


Indonezja otwiera autorski cykl infografik To Reforge poświęcony rynkom globalnym. Jego ideą jest dostarczenie w pigułce najważniejszych informacji o internecie w regionie.

Indonezja jest państwem wyspiarskim, położonym na 17 508 wyspach i niewątpliwie jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w Azji Południowo-Wschodniej. Z populacją ludności ponad 250 milionów stanowi największy kraj w regionie i 4. najludniejszy kraj na świecie, po Chinach, Indiach i USA, oraz 14. pod względem powierzchni.


Ze względu na wysoki poziom wzrostu gospodarczego Indonezja zaliczana jest do grupy azjatyckich tygrysów. Jest członkiem m.in. G20, ASEAN, ONZ i WTO.

Pod względem liczby użytkowników internetu Indonezja jest piątym państwem na świecie – według serwisu We Are Social z sieci korzysta 88,1 milionów aktywnych użytkowników, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano wzrost o 15 procent. Większość użytkowników internetu to osoby w wieku 18 do 25 lat, a średnio korzystają z niego 3 godziny 55 min dziennie. Indonezyjczycy są aktywni na platformach społecznościach  takich jak Facebook i Google.

W ciągu ostatnich kilku lat wzrost w obszarze mobilnego internetu był imponujący. Obecnie około 85% ruchu sieciowego generują telefony komórkowe. 85 %  Indoneyzjczyków posiada telefony komórkowe, a 43 % używa smartfonów. Liczba aktywnych kart SIM w Indonezji niemal dwukrotnie przekracza liczbę ludności, a dochód z ich subskrypcji wyniósł w ostatnim roku 326,3 mln euro.

– To znamienne, że w kraju, gdzie większość ludzi żyje w ubóstwie, prawie cały ruch sieciowy pochodzi z telefonów komórkowych. Indonezyjczycy niejako przeskoczyli etap komputerów i swoje pierwsze doświadczenia z internetem od razu rozpoczynają od mobile – mówi Magda Nojszewska, head of business w To Reforge.

Indonezyjski e-commerce jest jednym z najczęściej omawianych tematów w świecie startupów w  Azji Południowo-Wschodniej. Najpopularniejsze platformy płatności to Doku, iPay88, Veritrans. Jednak sprzedaż online wciąż stanowi mniej niż jeden procent całego sektora Digital w Indonezji, co wskazuje na wysoki potencjał wzrostu gospodarczego w tym kraju.

 

Opracowanie: To Reforge www.toreforge.com

Źródło: http://wearesocial.com/

Artykuł ukazał się w serwisie: www.mamstartup.pl, 22-03-2017

 

Share :