To Reforge przekuwa pomysły w firmy


Na polskim rynku pojawiła się nowa inicjatywa skierowana do przedsiębiorców. To Reforge to firma budująca inne firmy (tzw. company builders). Łączy ona potencjał programu akceleracyjnego i funduszu zalążkowego, ale jej głównym celem jest budowa nowych firm przy udziale zespołu ekspertów.

– Nie chcemy pompować gotówki w gotowe już biznesy. Budujemy nowe firmy tworząc dla nich dedykowane zespoły – wyjaśnia zarządzający To Reforge Łukasz Krasnopolski. To Reforge stawia na eksperymenty biznesowe, tak by w krótkim czasie sprawdzić, czy dany biznes jest skalowalny i ma szansę na międzynarodowy rozwój.

Główną ideą To Reforge jest szybkie budowanie biznesów jednocześnie z budowaniem silnych zespołów. Te, pod okiem czy to pomysłodawcy, czy doświadczonego menadżera, wspólnie pracują nad rozwijaniem konkretnego projektu biznesowego. – Nie pozwalamy talentom pracować nad marnymi pomysłami. Łączymy talent pomysłodawcy z talentami innych osób w zespole, żeby maksymalizować szanse na powodzenie biznesu – zapewnia Krasnopolski.

Na podobnej zasadzie z sukcesem funkcjonują w Niemczech m.in. Rocket Internet, Venture Stars czy Team Europe, ale w Polsce jest to zupełnie nowa inicjatywa.

Szybki rozwój firm w ramach To Reforge jest możliwy dzięki zaangażowaniu zespołu specjalistów: marketingowców, analityków biznesowych, programistów, specjalistów obsługi klienta, product managerów czy business developerów. Mają oni doświadczenie w prowadzeniu projektów w 26 krajach.

To Reforge stawia przede wszystkim na projekty biznesowe z branży finansowej, edukacyjnej, biotechnologicznej, aplikacji mobilnych, entertainment oraz health and beauty. – Chcemy  łączyć nowoczesne technologie z twardym offline’owym biznesem – podkreśla Krasnopolski.

To Reforge założyło dwóch polskich inwestorów działających w branży IT i nowych technologii: Łukasz Krasnopolski i Paweł Chodaczek. Firma rozpoczęła działalność w styczniu 2016 r., ale przygotowania trwały od ponad roku. W tym czasie udało się przede wszystkim zbudować dobrze działający zespół, ale też nawiązać współpracę m.in. z naukowcami i ekspertami mającymi doświadczenie we wprowadzaniu nowych produktów na rynek zachodni.

Na czele firmy stoi Łukasz Krasnopolski. – Prowadzone przeze mnie firmy dały mi możliwość zdobycia doświadczenia w zarządzaniu wieloma biznesami z różnorodnych obszarów. Być może stąd tak silna jest u mnie pasja do łącznie online z offline czy wprowadzania prozaicznie skostniałych branż w świat nowych technologii – mówi Krasnopolski, który tworzył m.in. agencję marketingową Red2black, eventową Vision House oraz platformy e-commerce more4kids.pl, Websmarty.net czy Mobileworld.pl. Część z nich z sukcesem sprzedał inwestorom. – Takie doświadczenia dały mi niebywałą możliwość poznania biznesu z wielu różnych stron: świata inwestycyjno-startupowego, aniołów biznesu, raczkujących przedsiębiorstw. To pomaga w dobieraniu optymalnych rozwiązań w To Reforge i ułatwia budowanie nowych firm – opowiada.

Share :